КОНЦЕПЦИЯ ЗА ИЗГРАЖДАНЕ НА УЧИЛИЩНА СРЕДА ПО ПРОЦЕДУРА BG-RRP-1.015 „УЧИЛИЩНА STEM СРЕДА“ В ПГТХТ „НИКОЛА ДИМОВ“, ГРАД ПИРДОП
Изложение: Проектната идея предвижда изграждане на високотехнологичен образователен център в направления „Природни науки“ и „Математика и информатика“.
Включва следните зони:
- Център по природни науки, изследвания и иновации“ – съдържа както практически лаборатории по традиционните природни науки – химия и опазване на околната среда и биология и здравно образование, така и специфична лаборатория, обхващаща елементи от производството на хранителните продукти, каквото е основното професионално направление на учебното заведение. В рамките на тази зона е включено оборудване от направление „Природни науки“;
- „Център за дигитални създатели“ – място за творческа дейност, индивидуална и екипна работа; нетрадиционна учебна среда, която насърчава интереса на учениците към дигиталните науки и създаването на дигитални приложения за реална употреба. Пространството се оборудва с 3D техника, електронни платки, микрокомпютри и друг набор от инструменти за направление „ Математика и информатика“.
- „Учебна работилница (Maker Space)“ – обособени пространства за комуникация, споделяне и учене чрез правене в избраните направления и за създаване на проектно- и проблемно-базирани образователни продукти и решения, свързани с природните науки, математиката, информатиката и производството на храни.
Учебните зони и технологиите в тях са подходящи за ученици от гимназиалния етап на образование. Изборът е съобразен с интереса и потребностите на учениците и с профила на педагогическите специалисти, които ще работят в СТЕМ средата.
Изграждането на подобна училищна STEM среда цели развитието на интегрираното и синхронизирано преподаване по математика, информатика, химия и опазване на околната среда, биология и здравно образование, с елементи от производството на храни. Тези учебни предмети се обвързват в общ интердисциплинарен контекст с препратки към професионалното образование и обучение. За целта се предвижда закупуване на допълнително специализирано оборудване за производството на храни, което има практическа ориентация и експериментален характер на дейностите.