ПГТХТ "Никола Димов" - град Пирдоп
Професионална гимназия по туризъм и хранителни технологии

История

С цел подготовката на висококвалифицирани кадри по млекопреработване, поставяне на научна основа и широка млекарска просвета по решение на Министерството на земеделието в град Пирдоп се открива Млекарско училище. Общинските пасища, алпийският характер на Пирдопската котловина и развитото млечно животновъдство спомагат училището по естествен път да намери своето място в този град.

Из „Летописната книга на Млекаркото училище – гр. Пирдоп” 

През месец юни 1935 г. отваря врати първото в България и на Блаканския полуостров Млекарско училище. Първият назначен директор е д-р Донев. Приетите 25 младежи от цялата страна се обучават по модерни за времето методи в млекопроизводствената практика. През първото десетилетие завършва строителството на нова млекарница по проект на Министерство на земеделието. През 1953 г. учебната млекарница се преустройва в млекоцентрала. Известността на Млекарското училище прекрачва границите на България и континента. Идват специализанти от Балканските страни и Египет.

През 1974 г. училището се трансформира в СПТУ с тригодишен срок на обучение. Млекаркото училище посреща преломната за българското образование 1981 г., с приети 70 ученици, които се обучават по нов учебен план и нови учебни програми, близки до тези на техникумите и гимназиите. Юбилейната 50 година се отбелязва тържествено на 13.12.1985 г. в читалищния салон с литературно-музикална програма. Доклад за историята на училището изнася директорът Лулчо Моравенов. Известни гости на събитието са проф. Никола Димов, Коста Димитров, проф. Христо Чомаков.

В началото на 90-те години, под напора на бързо изменящата се икономическа картина в България, в Млекарското училище се откриват нови специалности в областта на хранително-вкусовата промишленост. През 1995 г. с Решение на Министерство на образованието училището се транформира в Техникум по хранително-вкусова промишленост „Никола Димов”. През следващото десетилетие техникумът подготвя кадри в областта на млекопреработването, хранителната индустрия, сферата на услугите.

През 2003 г. училището получава настоящия си статут Професионална гимназия по туризъм и хранителни технологии „Никола Димов”. Днес училището се развива според съвременните изисквания на професионалното образование в България и Европейския съюз. Обучава кадри по професии в областта на икономиката, туризма и хранителните технологии – „Офис мениджър“, „Оперативен счетоводител“, „Кетъринг”, „Селски туризъм”, „Хлебар-сладкар”, „Готвач”, „Техник-технолог в млечната промишленост”.

Съобразявайки се с европейската интеграция на българското образование, от 2007 г. ПГТХТ „Н. Димов” извършва културно-образователен обмен с Професионална гимназия „Хауптшуле Крайенбрюк” – гр. Олденбург, Германия. От 2008 г. училището е включено в междуправителствен проект в областта на млечната промишленост между Министерство на земеделието и храните – Република България и Министерство на земеделието и горите – Бавария, Федерална Република България. От 2003 г. се поддържат приятелски връзки с Млекарска школа – гр. Пирот, Сърбия.

През последните 5 години ПГТХТ „Н. Димов” задълбочи връзките си с бизнеса в регионален и национален мащаб. Партнира с „Геотехмин“ООД и „Елаците Мед”АД, с фирми в туризма и ресторантьорството, с Ротари Клуб Пирдоп. От 2011 г. училището работи по стажантска програма на БХРА и предоставя възможност на учениците да провеждат държавна практика в хотелски комплекси и вериги за хранене в големите градове и по българското Черноморие – „Хепи”, „Либърти фуудс”, х-л „Иберостар” – Златни пясъци, , х-л„Империал“ и „Колизеум“– Слънчев бряг, х-л „Кемпинки-Зографски” – София и др.